Vydali jsme » Weles 35-36 (prosinec 2008)

 

Blog » O Pištorovi a nesmyslnosti básní

O Welesu

Spřátelená revue

Literární weby

a další

Literární revue Weles je časopis, který se chce primárně věnovat nejnovější české poezii a próze. Reflektuje ovšem i literaturu cizojazyčnou (rubriky Překladatelská huť a Patron), pozornost věnuje také kritické reflexi (rubriky Studie, Kritiky, Telegrafické recenze a Recenze).

Poetický magazín Weles vydávali zprvu Bogdan Trojak a Vojtěch Kučera jako neprodejné tisky, od podzimu roku 1996 jej vydávalo občanské sdružení Wendryňská literárně-estetická společnost. Weles vycházel původně ve Vendryni a v Třinci, v roce 2001 se redakce definitivně přestěhovala do Brna. Nyní (od roku 2007) je vydavatelem časopisu občanské sdružení Weles usilující o rozvoj literárního života na Moravě a ve Slezsku a i v dalších regionech. Šéfredaktorem byl po Vojtěchovi Kučerovi Miroslav Chocholatý, od roku 2008 jím je Ondřej Slabý.

 

SOUČASNÁ PODOBA REVUE

Od  roku 2003 se stává Weles čtvrtletníkem. Ročně vychází čtyři čísla o rozsahu 130–140 stran zvětšeného formátu B5 (typ papíru volumen, fotografická příloha v rozsahu cca 10 stran je na matné křídě). Náklad jednoho čísla je nyní 500 kusů. Časopis je členěn na část věnovanou původní a překladové tvorbě (2/3 obsahu) a na část vymezenou teoretickým a jiným příspěvkům z oblasti literární vědy.

V rubrikách Poezie a Próza představujeme přední autory současné literární scény s spolu s těmi, kteří na svůj výraznější debut teprve čekají. Právě poskytování prostoru neetablovaným autorům (a uvádění je do literárního procesu) patří k základním cílům našeho periodika. Z českých literárních časopisů se přitom zřejmě nejobsáhleji věnujeme poezii.

V rubrice Pásmo nabízíme vždy širší netradiční profil některé z výrazných osobností současné české literatury, přičemž takto představujeme spíše autory mladší a střední generace. 

Postřehům týkajícím se ostatních krajů a krajin, zápiskům z blízkých i dalekých cest je věnována rubrika Krajinomalby.

Rubriku Recenze a kritiky vyplňují příspěvky z oblasti literární kritiky, které mapují aktuální dění současné české literatuře. Tato rubrika (spolu s rubrikou Studie) prezentuje nejen spisovatelské úvahy nad literárním děním, ale především dává prostor předním českým bohemistům. 

V rubrice Překladatelská huť publikujeme nové překlady básní či próz spolu s originály se záměrem představovat osobnosti a tvorbu současných evropských literatur.

Časopis dává také prostor ukázkám z tvorby současných českých výtvarníků a fotografů (G. Albrechtové, F. Hubatky, S. Krupaře, M. Machata, I. Malijevského, V. Ondráčka, D. David, P. Pazdery Payna, P. Piekara, V. Rybákové, O. Slabého, J. Slováka,  D. Židlického a dalších). 

Společně s tvorbou revue Weles a jeho almanachů, v nichž jsou tradičně zastoupeny svými příspěvky výrazné osobnosti domácí literární scény, realizujeme veřejné prezentace na večerech poezie nejen v ČR (Brno, Praha, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Ústí nad Labem, Český Těšín, Třinec, Vsetín, Nezdenice), ale i na Slovensku a v Polsku.

Revue i námi vydané knihy jsou pravidelně recenzovány či jinak reflektovány tiskem (řada ohlasů v MF DNES, Lidových novinách, Salonu – literární příloze deníku Právo, Moravskoslezském dni, Svobodě, Rovnosti, Hostu, Tvaru), rozhlasem (pravidelné pořady na stanici Vltava a Českém rozhlase Brno a Olomouc) i televizí (ČT 2). Pozornost nám věnují i představitelé akademické obce, setkání se studenty na univerzitách, spolupráce vysokoškolských pedagogů s naším časopisem a přednášky našich redaktorů na univerzitách v zahraničí jsou stále častější (Rakousko, Německo, Francie, Polsko, Estonsko, Slovensko a Slovinsko).

 

Základní cíle občanského sdružení Weles

- zlepšení podmínek pro rozvoj literárních aktivit na Moravě i v dalších částech České republiky;

- zabývá se editorskou a vydavatelskou činností, v jejímž rámci vydává vlastní literární časopis;

- organizuje literární večery, zvláště čtení poezie, autorská setkání a výstavy; usiluje o propagaci literárního dění v denním tisku a ostatních médiích;

- získává finanční prostředky pro tuto činnost.